Czym jest blockchain: Matematyczne medium społeczne trzymające wszystko razem.
Technologia Blockchain. O ile nie żyjesz pod kamieniem, na pewno zetknąłeś się z tym słowem, które powoli zajmuje czołowe miejsce w sektorze finansowym i technologicznym. Czym więc jest technologia blockchain i dlaczego jest tak poszukiwana? Wszystko, co trzeba wiedzieć o blockchainie, można streścić w dwóch słowach – kryptograficzny i odporny na manipulacje. Blockchain działa dzięki temu, że jest to cyfrowy ślad zamrożony w czasie, którego nie można cofnąć ani zmienić, aby dostosować go do własnych zachcianek i fantazji. Korzyści płynące z technologii blockchain są liczne i stale rosnące.
Poniżej wymieniono wszystko, co należy wiedzieć o blockchainie, aby lepiej zrozumieć tę zmieniającą reguły gry technologię, która szturmem zdobywa świat.
Czym jest technologia blockchain?
Blockchain po raz pierwszy pojawił się na scenie w 2008 roku i składa się z łańcuchów bloków zawierających różne zapisy, które są ze sobą powiązane za pomocą kryptografii. Naukowcy Stuart Haber i W. Scott Stornetta po raz pierwszy opisali tę technologię w 1991 roku. Chcieli oni wykorzystać tę technologię do znakowania czasem dokumentów, tak aby były one odporne na manipulacje.
Jeśli spróbuję zdefiniować, czym jest blockchain w prostych słowach, to w blockchainie każdy blok jest kryptograficznym skrótem poprzedniego bloku, znacznikiem czasu i szczegółami transakcji, dzięki czemu nie można go powielić ani nim manipulować. Zapewnia on także bezpieczny, pewny i przejrzysty sposób wymiany danych w sieci. Ponieważ hashe są unikalne, zmiana czegoś w bloku spowoduje zmianę hasha. Ta cecha ułatwia śledzenie wszelkich zmian, ponieważ jeśli blok ulegnie zmianie, nie jest już tym samym blokiem. Innym kluczowym czynnikiem jest to, że każdy blok zawiera hash powiązanego z nim poprzedniego bloku, co sprawia, że blockchain jest niezwykle bezpieczny.
Jak działa technologia blockchain?
Ich pomysł został w dużej mierze zapomniany, dopóki Satoshi Nakamoto nie stworzył bitcoina w 2008 roku. Nakamoto był autorem pierwszej białej księgi bitcoina, wyjaśnił, czym jest blockchain, i w ramach tego procesu zbudował pierwszą bazę danych blockchain. Biała księga napisana przez Nakamoto to pierwsza właściwa publikacja, która zawiera wszystko, co trzeba wiedzieć o blockchainie. W prostych słowach Nakamoto, który jest przypuszczalnie osobą lub osobami o pseudonimie, szczegółowo opisuje, jak działa technologia blockchain.
Nie sposób wiedzieć wszystkiego o wszystkich rzeczach. Jednak wszystko, co należy wiedzieć o blockchainie, przedstawiono poniżej.
W blockchainie dane transakcyjne są przechowywane w księdze cyfrowej. Baza danych blockchain jest połączeniem tradycyjnych i rozproszonych baz danych i składa się z wielu warstw blockchainów.
Jesteśmy pewni, że kilka razy wpisaliście w google „Jak działa technologia blockchain?„. Jeśli ktoś manipuluje jednym blokiem, tworzy nowy blok. Ponadto blockchainy mają coś, co nazywa się dowodem pracy. Jeśli ktoś zmieni coś w bloku, będzie musiał ponownie przeliczyć dowód pracy, czyli mechanizm, który tworzy nowe bloki, dla wszystkich kolejnych bloków. Proces ten jest czasochłonny, dlatego ma na celu zniechęcenie ludzi do tworzenia nowych bloków i zapobieganie manipulacjom.
Jedną z głównych zalet technologii blockchain jest to, że system odrzuca wszystko, co zostało naruszone, i zapewnia bezpieczeństwo. Ponieważ dane są niezmienne, a nowe bloki ujawniają wszelkie zmiany, cały zapis jest prowadzony w sposób przejrzysty.
Naukowy sposób odpowiedzi na pytanie, jak działa technologia blockchain, polega na tym, że wywołuje ona swego rodzaju reakcję chemiczną, która ulega kaskadowemu zniszczeniu, jeśli ktoś spróbuje zmienić jej strukturę chemiczną.
Blockchain w biznesie
Zalety
Blockchainy stale się rozwijają. Blockchainy mogą być wykorzystywane przez przedsiębiorstwa do przechowywania danych, takich jak dokumentacja medyczna, podatki i zapisy bankowe, ponieważ są przejrzyste, rozproszone i bezpieczne.
Często konsument końcowy nie wie, skąd pochodzi dany produkt. Co zatem robi blockchain, czego nie potrafią inne programy? Dzięki technologii blockchain mają oni dostęp do dokumentacji od momentu produkcji do dystrybucji. Ginni Rometty, dyrektor generalny IBM, popiera blockchain, ponieważ uważa, że może on znacznie poprawić wydajność w każdym łańcuchu dostaw, niezależnie od tego, czy chodzi o ludzi, liczby, dane czy pieniądze.
Technologia blockchain stała się dziś synonimem kryptowaluty. Wprowadzenie na rynek bitcoina sprawiło, że technologia blockchain zyskała na popularności, ponieważ użytkownicy mogli dokonywać transakcji bez ingerencji pośredników, czyli banków i innych instytucji finansowych. Od marca 2022 roku istnieje ponad 18 000 kryptowalut i ponad 300 milionów ich użytkowników.
Blockchainy są także opłacalne, ponieważ nie trzeba polegać na innych osobach w celu sprawdzania dowodów lub tworzenia śladów papierowych. Wszystko jest zapisane w blokach.
Wady
Chociaż śledzenie miejsca pochodzenia transakcji jest niezwykle korzystne, może być również przerażające, jeśli ktoś nadużywa tej funkcji. Podobnie jak pliki cookie i trackery internetowe mogą pomóc w śledzeniu tożsamości danej osoby, również blockchain może zostać wykorzystany w złośliwy sposób.
Ponadto Santoshi Nakamoto zwrócił uwagę na zasadę 51% akceptacji węzłów. Po wprowadzeniu zmian w bloku 51% użytkowników w sieci musi wyrazić zgodę na ich wprowadzenie, aby blok został zaakceptowany. Ta cecha bezpieczeństwa może również działać na niekorzyść wiarygodności. Jeśli 51% użytkowników skłamie, zostanie to automatycznie przyjęte jako prawda, zmieniając fakty, dlatego należy monitorować wpływ, jaki ktoś może mieć w sieci. To podsumowuje wszystko, co trzeba wiedzieć o blockchainie.
Dwie dekady temu wydawało się niemożliwe, że blockchain przeniknie do wszystkich dziedzin życia. Nie da się jednak ukryć, że obecnie przedsiębiorstwa wykorzystują go do usprawniania transakcji i tworzenia dokumentacji zabezpieczającej przed manipulacją. Szyfrowanie end-to-end zapewniane przez blockchain sprawia, że jest to również dobry sposób na walkę z cyberprzestępcami. Amerykański inwestor i założyciel Winklevoss Capital Management Tyler Winklevoss najlepiej wyjaśnia, czym jest blockchain, mówiąc: „Zdecydowaliśmy się ulokować nasze pieniądze i wiarę w matematyczne ramy, które są wolne od polityki i ludzkich błędów”.
Zostaw opinie