Czym jest kryptowaluta i dlaczego stała się tak popularna?

Prawdopodobnie słyszałeś już o bitcoinie. Być może nawet znasz kogoś, kto zainwestował w tę lub inną kryptowalutę. Być może nawet sam myślałeś o inwestowaniu w kryptowaluty.

Jednak ta pełna szumu informacyjnego przestrzeń może być trudna do ogarnięcia.

Co to jest kryptowaluta i dlaczego ludzie w nią inwestują?

Kryptowaluty to nowej generacji waluty cyfrowe, które mają pewne kluczowe cechy charakterystyczne. Wykorzystują kryptografię w celu zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa, co oznacza, że są niezwykle trudne do podrobienia lub podwójnego wydania. Większość z nich działa w oparciu o technologię blockchain, co oznacza, że są zdecentralizowane i nie podlegają kontroli żadnego podmiotu, np. banku centralnego lub innej instytucji finansowej.

Kryptowaluty zyskały znaczną popularność w ostatnim czasie, a zwłaszcza podczas pandemii, kiedy to wielu młodych inwestorów dysponowało zarówno czasem, jak i gotówką (w postaci bodźców rządowych). Spowodowało to gwałtowny wzrost cen, co przyciągnęło uwagę wielu większych inwestorów instytucjonalnych.

Jak kupić kryptowalutę i co to jest portfel kryptowalut?

Pierwszym portem, do którego należy się zwrócić przy zakupie kryptowalut, jest giełda internetowa, która działa podobnie do platformy brokerskiej, takiej jak CommSec. Niektóre z bardziej popularnych lokalnych i międzynarodowych giełd to Coinbase, Kraken, Binance i Independent Reserve.

Po założeniu konta, przelaniu pieniędzy i przejściu przez obowiązkowy proces „poznania klienta”, można przystąpić do zakupu kryptowalut. Na większości giełd jest to tak proste, jak wybranie tego, co chcesz zakupić, i naciśnięcie dużego zielonego przycisku „kup”.

Jeśli interesujesz się kryptowalutami, prawdopodobnie słyszałeś już o tym, że należy posiadać cyfrowy portfel, lub portfel kryptowalut, w których ludzie przechowują swoje fundusze, i być może słyszałeś też przerażające historie o inwestorach, którzy zapomnieli swoich kluczy prywatnych (haseł do portfeli) lub przypadkowo padli ofiarą oszustwa typu phishing.

Dobra wiadomość jest taka, że kupując kryptowaluty za pośrednictwem giełdy internetowej, cała konfiguracja portfela, bezpieczeństwo i opieka nad nim są zarządzane przez giełdę, więc nie musisz się martwić o zakładanie i zarządzanie własnym portfelem cyfrowym.

Jeśli jednak inwestujesz w kryptowaluty na dużą skalę, być może warto rozważyć założenie własnego portfela osobistego. Jest to właściwa opcja, jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie, ale ostrzegamy, że wiąże się ona również z wieloma zagrożeniami.

Czym dokładnie jest technologia blockchain i jak działa?

Podstawą blockchaina jest księga – publicznie dostępny zapis transakcji przychodzących i wychodzących z portfeli. Jeśli wejdziesz na giełdę i kupisz bitcoina, ten transfer zostanie zapisany w księdze.

O ile jednak bank może prowadzić lub przechowywać księgę na swoich serwerach, o tyle technologia blockchain jest rozproszona. Tysiące komputerów na całym świecie posiada kopię księgi głównej bitcoina. Komputery te następnie porównują ze sobą każdą transakcję, aby zapobiec wszelkim oszustwom.

Co 10 minut komputery te pakują wszystkie transakcje otrzymane w tym czasie jako „blok”, który jest kryptograficznie powiązany z poprzednim blokiem. Bloki te nie mogą być modyfikowane ani zmieniane. To właśnie te bloki tworzą „blockchain”.

Dlaczego Bitcoin (BTC) jest najdroższy?

Głównie dlatego, że była to pierwsza kryptowaluta, wprowadzona na rynek w latach 2009-2010, gdzie jej cena wynosiła około 9 centów.

Zgodnie z zasadami programowania Bitcoina nie można stworzyć więcej niż 21 milionów Bitcoinów, a co cztery lata ich wydobycie staje się coraz trudniejsze.

Czy kryptowaluty staną się normą?

Jest bardzo mało prawdopodobne, aby kryptowaluta w swojej obecnej formie zastąpiła w najbliższym czasie tradycyjną walutę.

Wysłanie transakcji w bitcoinach kosztuje około 0,50 USD opłat. Przeprowadzenie transakcji zajmuje również około 10 minut. Obie te cechy oznaczają, że używanie bitcoina jako codziennej waluty do kupowania obiadu byłoby wysoce niepraktyczne.

Bitcoin nie jest jedyną kryptowalutą na rynku i istnieje wiele innych, mniejszych projektów, które są szybsze i tańsze w użyciu, jednak ogólnie rzecz biorąc, są one nadal bardziej złożone i wolniejsze niż sieci Visa czy Mastercard.

Jednak poza byciem walutą codziennego użytku, kryptowaluty szybko zyskują na popularności jako inwestycja zarówno dla inwestorów detalicznych, jak i dużych funduszy, a bitcoin jest często porównywany do „cyfrowego złota”.

Porady zawarte w tym artykule mają charakter ogólny i nie mają na celu wpływania na decyzje czytelników dotyczące inwestowania lub produktów finansowych. Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji finansowych czytelnicy powinni zawsze zasięgnąć profesjonalnej porady, która uwzględni ich osobistą sytuację.