Coingecko udostępniło nową funkcję, która pokazuje ratingi bezpieczeństwa dla 1500 największych kryptowalut według kapitalizacji rynkowej.
Bezpieczeństwo w branży kryptowalutowej jest gorącym tematem, zważywszy na włamania do wpływowych protokołów i wydarzenie, jakim była katastrofa Terra Luna.
CryptoSlate niedawno rozmawiał z kilkoma protokołami DeFi Insurance, które podniosły kwestię potencjalnej potrzeby utworzenia niezależnego organu, który pomógłby w ocenie kryptowalut pod względem ryzyka. W odpowiednim momencie CoinGecko zintegrowało się z CER.live, aby włączyć ratingi dla kryptowalut. Bobby Ong, współzałożyciel i dyrektor operacyjny CoinGecko, skomentował:
„Inwestowanie w kryptowaluty niesie ze sobą pewne dodatkowe ryzyko w porównaniu z innymi klasami aktywów. Jako inwestorzy kryptowalutowi, jednym z obszarów, o którym powinniśmy pamiętać, jest poziom bezpieczeństwa tokenów. Dzięki integracji CER 2.0, mamy nadzieję zwiększyć świadomość użytkowników w zakresie bezpieczeństwa tokenów i umożliwić wszystkim użytkownikom CoinGecko podejmowanie świadomych decyzji.”
Użytkownicy CoinGecko mogą teraz przeglądać oceny dotyczące bezpieczeństwa, audytu, nagród za błędy oraz ubezpieczeń. Raporty bezpieczeństwa pochodzą z CER, Certik i innych, jeśli są dostępne. Co ciekawe, nie ma tu danych dotyczących Bitcoina ani Ethereum.
Jednak w dół listy 10 najlepszych kryptowalut według kapitalizacji rynkowej, pierwszą interesującą kryptowalutą jest Binance Coin, która ma ocenę 95/100 od Certik, ale tylko 55/100 od CER.
Rozbieżności w metodologii raportowania
Różnica między tymi dwoma ocenami wskazuje na istotne problemy związane z możliwościami ratingowymi instytucji zewnętrznych. Strona BNB na Certik pokazuje, że jest to najwyżej oceniony projekt we wszystkich kryptowalutach, podczas gdy CER sklasyfikował go na 195 pozycji.
Inny przykład, Shiba Inu, ma trzy oceny: 36/100 od Defi Safety, 94/100 od Certik i 46/100 od CER. Mediana ocen wynosi 58/100, co jest wynikiem o 42% niższym niż ocena 94 wystawiona przez Certik.
W rozmowie z głównymi protokołami DeFi Insurance, Dan Thomson z InsurAce zasugerował, że program bug-bounty prowadzony przez społeczność mógłby zastąpić potrzebę istnienia organizacji zewnętrznej.
Ogromna różnica w ocenie czwartej największej kryptowaluty pod względem kapitalizacji rynkowej niewątpliwie wskazuje na konieczność dopracowania kryteriów i metod, według których oceniane są projekty.
Najlepsze i najgorsze kryptowaluty z pierwszej setki
Można jednak wysunąć argument dotyczący metodologii wdrożonej przez CER, która spowodowała, że Binance Coin otrzymało tak niską ocenę. BNB został ukarany za brak audytu tokena lub platformy. Podobnie, XRP firmy Ripple otrzymał zaledwie 27/100 z powodu podobnych zastrzeżeń.
CER mówi wręcz: „Inwestycja w ten projekt jest wysoce ryzykowna”. Z drugiej strony, Maker Dao otrzymał najwyższą możliwą ocenę zgodnie z metodologią CER z oceną AAA. Jednakże, ocena podana na CoinGecko nie jest idealna i wynosi 90/100 z powodu słabych opcji ubezpieczenia i procesów bug bounty.
Biorąc pod uwagę niespójność zasięgu nawet 100 najlepszych projektów kryptowalutowych, może to potencjalnie prowadzić do sceptycyzmu wśród nowych użytkowników kryptowalut. Ani Bitcoin, ani Ethereum, ani Tether, ani USDC nie mają widocznego ratingu bezpieczeństwa na CoinGecko, co może dać niedokładny obraz projektów osobom niezaznajomionym z tą przestrzenią. Poniżej można zobaczyć niektóre z najlepszych ocen bezpieczeństwa projektów według CER:
- Solana – 81/100
- Cardano – 80/100
- Dogecoin – 17/100
- Polkadot – 40/100
- TRON – 89/100
- Shiba Inu – 46/100
- Avalanche – 55/100
Niepokojące statystyki dotyczące 1 500 najlepszych
Raport CER dotyczący ogólnego poziomu bezpieczeństwa 1500 największych kryptowalut ujawnił niepokojące statystyki, które przedstawiamy poniżej:
- Tylko 1,2% spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa
- Mniej niż 10% spełnia cztery podstawowe wymagania CER dotyczące bezpieczeństwa
- 20% nie naprawiło błędów wykrytych podczas audytów bezpieczeństwa
- 32% posiada kod, który różni się od kodu przedstawionego podczas audytu
- Tylko 43% projektów DeFi zostało poddanych audytowi tokenów
- Zaledwie 4% projektów DeFi ma audyt tokenów, który obejmuje większość inteligentnych kontraktów
Narzędzia i platformy bezpieczeństwa są cennymi zasobami, które należy wykorzystywać jako część ogólnej strategii badawczej. Inwestorzy powinni jednak pamiętać o tym, że przeglądając tak zróżnicowane dane, należy kierować się uprzedzeniami.
Ponadto, ważne jest, aby sprawdzić, dlaczego dana platforma przyznała konkretnemu projektowi określoną ocenę. Każda platforma ma swoją metodologię oceny ryzyka, dlatego użytkownicy korzystający z jej usług powinni ocenić, czy ta metodologia odpowiada ich wymaganiom dotyczącym inwestowania w dany projekt.
Zostaw opinie