TOP 5 najlepsze zdecentralizowane giełdy 2022

Zdecentralizowane giełdy (DEX) pojawiły się jako alternatywa dla giełd scentralizowanych, umożliwiając ludziom wymianę kryptowalut na zasadzie peer-to-peer bez udziału osób trzecich. Liczba nowych DEX-ów rośnie z dnia na dzień, jeśli nie z godziny na godzinę. Jak więc wybrać najbardziej perspektywiczną i innowacyjną giełdę zdecentralizowaną? Podnieśmy kurtynę na tę złotą listę.

Uniswap V3

Uniswap V3 to ulepszona wersja protokołu Uniswap – jednego z najbardziej popularnych protokołów DeFi opartych na Ethereum na rynku kryptowalut. Działa on zgodnie z modelem AMM z dostawcami płynności i pulami płynności. Główną zaletą V3 jest skoncentrowana płynność skutkująca wyższą efektywnością kapitałową dla traderów i głębszą płynnością dla dostawców płynności. Dzięki dużemu wolumenowi obrotu, Uniswap udowodnił, że jest jednym z głównych protokołów DeFi w branży kryptowalut.

Algebra

Algebra jest skoncentrowanym DEX-em płynnościowym z wbudowanym Farmingiem i dynamicznymi opłatami, które redukują nietrwałe straty i maksymalizują zyski zarówno dla dostawców płynności, jak i traderów, znajdując właściwą równowagę między nimi. Z takimi zmieniającymi grę funkcjami, Algebra ma wszystkie karty, aby konkurować z Uniswap V3. Jak na razie tylko na Uniswap i Algebrze można korzystać z pozycji płynnościowych. Algebra pozwala wymieniać kryptowaluty, zapewniać płynność, stawiać tokeny ALGB i uczestniczyć w rolnictwie, aby uzyskać dodatkowe zachęty – już od mniej niż dolara.

SushiSwap

Sushi to zdecentralizowany protokół obejmujący zdecentralizowaną giełdę i rynek pożyczek. Zachęcając użytkowników do korzystania z platformy, SushiSwap umożliwia tworzenie instrumentów dochodowych i instrumentów pochodnych typu staking. Dzięki kolekcji puli płynności, SushiSwap pozwala użytkownikom zablokować swoje aktywa, a handlowcy kupują i sprzedają kryptowaluty z tych puli. W 2020 roku SushiSwap połączył się z Yearn.finance, aby dzielić się zasobami rozwojowymi, ale jak dotąd utrzymuje oddzielne tokeny i systemy zarządzania.

Curve

Curve jest zdecentralizowanym protokołem wymiany zaprojektowanym w celu obniżenia opłat i poślizgów przy wymianie stablecoinów. Oparty na blockchainie Ethereum, Curve pozostaje najlepszym miejscem do wymiany nie tylko stablecoinów, ale także tokenizowanych wersji Bitcoina (renBTC, sBTC, WBTC). Opłaty są ustalane przez Zdecentralizowaną Organizację Autonomiczną Curve (DAO) i trafiają do dostawców płynności i innych członków DAO po połowie.

QuickSwap

QuickSwap działa w oparciu o ten sam model puli płynności co Uniswap i stał się popularny ze względu na szybkość i niskie opłaty oferowane przez blockchain Polygon. QuickSwap jest również kompatybilny z blockchainem Ethereum, więc można na nim wymieniać również tokeny ERC-20. Wśród tokenów dostępnych na platformie można znaleźć wiele tokenów typu wrapped, takich jak WETH (Wrapped ETH), WBTC (Wrapped BTC), stablecoins i wiele innych.

Teraz jesteś uzbrojony w najlepsze miejsca, w których możesz wykorzystać swoje aktywa kryptowalutowe bez pośredników. Wybór zdecentralizowanej giełdy, która spełni Twoje oczekiwania, jest kluczowy. W poniższej tabeli możesz porównać DEX-y i dokonać właściwego wyboru!